Højvandssikring ved Skælskør


Orienteringsmøde for grundejere berørt af højvandssikringen i Skælskør
Tirsdag 29. april er grundejere, der bliver berørt af højvandssikringen i Skælskør, indbudt til orienteringsmøde i det Røde Pakhus.
På mødet vil vi sammen med rådgivningsfirmaet Rambøll fremlægge principper for bidragsfordeling og finansiering.
Er du en af de grundejere, som bliver sikret, modtager du en invitation med digital post.
Hvad går projektet ud på?
Skælskør skal sikres mod oversvømmelser fra havet, fordi flere områder særligt langs med Skælskør Havn ligger lavt og er i risiko for oversvømmelse ved en stormflod.
På grund af klimaændringerne vil der komme flere situationer med stormflod. Slagelse Kommune arbejder derfor på højvandssikring af Skælskør. Vi arbejder for en løsning ved havnen i Skælskør.
4. december 2024 besluttede Klima- og Miljøudvalget at gå videre med at højvandssikre Skælskør. Der sker ved at opstarte et kommunalt fællesprojekt med udgangspunkt i det nye idéoplæg udarbejdet af Schønherr på baggrund af borgernes mange input.
I løbet af 2025 skal der arbejdes videre med udvikling af principper for partsfordeling og gennemføres et EU-udbud af projektet. Der vil blive afholdt et nyt grundejermøde i foråret 2025, hvor der også skal nedsættes en følgegruppe, som fremadrettet skal repræsentere grundejerne i samarbejdet med kommunen.
Seneste nyt og historik
Læs nyt og se projektets historik (pdf)
Følg denne side og få besked om nyt
Du følger siden ved at trykke på knappen "Følg denne side" nederst på siden. Så får du en e-mail, når der er nyt om projektet.
Fakta om projektet
Start: 2020
Forventes afsluttet: 202X
Interessenter: Beboere i området, Slagelse Kommune, Kystdirektoratet.
Skælskør Havn oversvømmelse i 2020
Skælskør Havn oversvømmelse i 2020
Direkte link til denne side
www.slagelse.dk/HoejvandSkaelskoer